Kırlangıç Teknik Hırdavat Ltd. l Testere

Daire Testere, Daire Testere Makineleri ve Daire Testere Bıçakları

GSP - High Tech Saws, s.r.o. demir kesen HSS daire testere ve daire testere bıçakları üretmektedir. Zborovice’deki HSS daire testere üretimi ve satışı 50 seneden fazla faaliyetini sürdürmektedir. Geçmişte dünya çapında PILANA ve Schuler – Pilana markalar sayesinde nam salmıştır. Demir kesme makine ve aletlerinin bütün çeşitlerini piyasaya sunmaktayız.  

Daire Testere, Alet ve Makine Ürünlerimiz:

 

·                   HSS maddelerinden imal edilmiş demir kesme tek gövdeli daire testereleri
Dmo5, HSS %5 Co, HM

·                   Daire testere PVD (Fiziksel Buhar Biriktirme) yüzey kaplaması
TiN, TiCN, TiAlN, daire testere tamiratı, düzleştirme ve bilemesi

·                   Özel daire testereler ve kesme daire bıçakları
çeşitli maddeler keser: endüstriyel kauçuk bıçakları, endüstriyel kağıt bıçakları, endüstriyel demir içermeyen metal kesen bıçakları, endüstriyel gıda sektörü bıçakları

·                   HM daire testere

demir kesme SK testereleri, odun kesme SK testereleri, plastik kesme SK testereleri ve metal dışı maddeleri kesen testereler

·                   "Throw away"  sermet daire testereleri

yüksek randımanlı çelik kesim daire testereleri

·                   Friksiyon daire testereler ve segmentli daire testereler-

yedek segmentler, bileme ve tazeleme dâhil

·                   Daire testere makineleri

 

Bizim en güçlü yönlerimizin biri müşterimizin ihtiyaçlarına göre hareket etmektir. Uygun kesme aleti seçerken yetkili danışmanın yardımı veya müşterimizin özel ihtiyaçlarına göre alet üretimi bizim ana hizmetlerimizden biridir.

 

HSS demir ayırıcı kesim daire testereleri

 

Demir kesme aletler ve testere makineleri için uygun yüksek hız ve  yüksek alaşımlı çelikten HSS daire testereleri üretmekteyiz. Bizim HSS mini daire testere makinelerimiz yüksek mukavemet özelliklere sahip. Profil kesme HSS daire testereler, boru kesme HSS daire testereler, bronz kesme HSS daire testereler ve genel olarak metal kesme HSS daire testereler üretimine odaklanmaktayız. Ürettiğimiz metal kesme daire testereler özellikle yüksek sıcaklıkta aşınmaya dayanıklıdır. Bu ayırıcı kesim mini daire testere makineleri hem boru kesmeye hem içi dolu malzemeler kesmeye, profil (alüminyum profiller dâhil) kesmeye, pirinç, bronz, çelik ve genel olarak bütün metalleri kesmeye uygundur. Müşteri danışmanlığımızda alüminyum profil kesmeye, çelik kesmeye, ince cidarlı profil ve alüminyum profillere ve özellikle içi dolu malzemeler kesmeye önerilen dişler sayılar ve şekillerle belirtilmiştir.

          HSS yalpalı daire testereler, dal budama makineleri, kanal açma makineleri, metal kesen frezeler, metalleri kesmede kullanılan yiv frezesi ve diğer daire kesme aletleri size inç uzunluk biriminde de sunmaya hazırız. Müşterimiz sürtünme katsayısının düşürülmesini talep ediyor ise kaplamalı daire testere, pasiflendirilmiş daire testere, PVD (Fiziksel Buhar Biriktirme) kaplamalı daire testere ve diğer testereler sunabiliriz. Bütün HSS daire testerelerin istediğiniz diş şeklinde üretebiliriz – büyük dişli daire testere, orta dişli daire testere ve sık dişli daire testereler. Web sayfalarımızda belirtilen HSS kesme daire ve HSS yalpalı dairelerin standart boyutları yanında daire testerenin çapı, daire testerenin delik çapı, daire testerenin flanş çapı, HSS daire testerenin diş aralığı ve daire testere diş şekli gibi faklı parametrelere sahip olan HSS testere makineleri ve daire testereleri üretmeye kapasitemiz var. B şeklindeki diş ile birlikte genelde talaş kesici ile beraber sunmaktayız, HSS daire testerelerin bakımı ve genel olarak daire testere servis hizmetini sunmaktayız.

HSS demir kesen yalpalı daire testereleri

 

Ürettiğimiz metalde yiv açan HSS daire testereler ve HSS yalpalı freze ile demir kesen küçük HSS frezeler yarı derin kesilmesi ve yiv açılması için tasarlanmıştır. Bazen yan talaş boşalması olmayan yiv frezesi veya HSS yalpalı testere adı üstünde de geçmektedir. Ürünlerimiz arasında vida başı kesilmesi için ve benzer derin olmayan kesimlere tasarlanmış yalpalı testereler de yer almaktadır. İnce bijuteri daire testere ve kuyumculuk daire testere üretimimizin bir kısmıdır. Daha derin yiv açarken diş aralıklarının talaşla tıkanmaması için size diş aralığının geniş olmasını (seyrek dişli daire testereler) önermekteyiz. Aynı şekilde derin olmayan kesimlere daire testerenin diş sayısının fazla olmasını (sık dişli yalpalı testere) önermekteyiz. Bu durumda metal kesim içinde her zaman daire testerenin en az üç dişi olmalıdır.

Daire testerenin diş kesme açısı genelde (DIN, ČSN, GOST gibi) normlarda tespit edilmiştir, HSS daire testere ile yumuşak maddeleri keserken diş kesme açısı daha dar olması uygundur (yalpalı daire testerelerde dişin ana kesme kenarı talaş açısı çok pozitiftir). Yalpalı testere makineleri olduğu gibi aynı şekilde diş daire testere bıçakları da çok çeşitli maddenin kesilmesi için tasarlanmıştır – alçı kesen HSS daire testere, plastik kesen HSS daire testere, folyo kesen HSS daire testere, karton kesen HSS daire testere, deri kesen HSS daire testere, tekstil kesen HSS daire testere, kauçuk kesen HSS daire testere vs. HSS yalpalı testere makineleri, dal budama makineleri, metalleri kesmede kullanılan yiv frezesi, kanal açma makineleri, boru orbital kesmede kullanılan testere makineler ve diğer daire testereleri inç uzunluk biriminde de piyasaya sunma potansiyelimiz vardır.         

 

Friksiyon daire testere (sürtünmeli testere)

 

Friksiyon testere profil ve borunun kesilmesi için tasarlanmıştır. Friksiyon testereler ile metal friksiyon kesimi işleminin prensibi testere dişlerinin özel şeklinden kaynaklanan sürtünme kuvveti sayesinde kesim yerindeki malzeme erimesidir. Bu friksiyon daire testereler krom vanadyum çelikten üretilmiş ve yüksek kesme hızlarında en uygun sertlik ve azimlilik oranına sahip olması için ısı uygulanmıştır.    

Plastik kesme daire testere bıçakları

 

HSS daire testere bıçakları özellikle plastik kesmek amacıyla kullanılır. Sonra da kauçuk kesme endüstriyel daire bıçakları, deri kesme endüstriyel daire bıçakları, katranlı kağıt kesme endüstriyel daire bıçakları, metal levha kesme endüstriyel daire bıçakları, izolasyon maddeleri kesme endüstriyel daire bıçakları, HSS folyo kesme daire bıçakları ve genel olarak folyo kesme endüstriyel bıçakları da üretmekteyiz. Kesilen maddelere göre aletlerin ana kesme kenarları da çok çeşitli olarak üretilmektedir. Keskin ağzı tek taraflı, iki taraflı, içe doğru taşlanmış (oyuk veya lineer taşlanmış) ve benzeri olarak üretilmektedir. Bıçak üretimi faaliyetimizin en önemli kısımlarından biridir.

 

Segmentli testereler

Segmentli daire testereler çeşitli modifikasyon olarak üretmekteyiz, örneğin metal kesen segmentli testere, pirinç kesen segmentli testere, alüminyum kesen segmentli testere, bronz kesen segmentli testere ve ray kesen segmentli testereler. Tek gövdeli metal kesen HSS daire testerelerin kullanma şekli ile aynı tarafları var. Segmentli testere makinesi değiştirilebilen HSS parçaları içermektedir, gövdesi ucuz krom vanadyum çelikten üretilmiştir.        

 

TCT (tungsten karbür uç) daire testere bıçakları ve sermet uçlu daire testereler

Sermet daire testereler ve metal kesen vidia daire testerelere özellikle odaklamaktayız, en büyük önem ise alüminyum profil kesen TCT testere ve genel olarak alüminyum kesen TCT testereler taşımaktadır. Bunlar yanında da pirinç kesen TCT testere, bronz kesen TCT testere, çelik kesen sermet daire testere ve ray kesen sermet daire testereler de bizim için önemlidir. Metal kesiminde kullanılan sermet daire testerenin sermet uçları genel olarak TCT vidia testereden daha kaliteli sonuç elde etmektedir. Sermet daire testereler soğutulmadan da çalışabilir. Kalite bakımından metal kesen sermet daire testereleri bir kaç temel sınıfa ayrılmaktadır:

- Derin olmayan kesim, düşük ile orta ilerleme ve orta ila yüksek kesme hızlara uygun sermet daire testereler.

- Orta derinliği kesim, orta ile yüksek ilerleme ve orta kesme hızlara uygun sermet daire testereler.

TCT daire testere ve sermet daire testereler PVD (Fiziksel Buhar Biriktirme) kaplamalı olarak da imal etmekteyiz. Kaplama sermet daire testerenin ömrünü uzatmakla birlikte kesme hızının %10 artmasına sebep olmaktadır.

 

Metal kesiminde kullanılan daire makineler

 

GSP - High Tech Saws s.r.o. şirketi İtalyan daire testere makine üreticisi THOMAS şirketinin ayrıcalıklı temsilcisidir. Metal profiller ve masiflerin hızlı ve hassas kesilmesine yönelik daire testere makineler ürünlerimiz arasında yer almaktadır. Tesisatçı ve ustaların kullanabildiği çok amaçlı taşınabilen gönye testere makineleri, inşaat çeliği ve profil demiri kesen testere makineleri ve yüksek performanslı profesyonel kesime uygun yarı otomatik ve tam otomatik makineleri imalat etmekteyiz. Daire testere makineleri demir kesen şerit testerelerden daha kaliteli kesimine sahiptir, daire testereleri şerit testerelere nazaran çok defa yeniden taşlamak mümkündür.     

Alfa bıçakları (alfa cuter)

 

Alfa cutter alüminyum, düşük alaşımlı ve paslanmaz çelik boru ve profillerin ayırma kesimine yönelik makaslama aletidir. Daha uzun ömrü, sürtünme katsayısının düşürülmesi soğuk kaynak birikimi engellenmesi için standart olarak ALPHA bıçaklar PVD (Fiziksel Buhar Biriktirme) kaplaması ile üretilmektedir. Bu aletler özel bir norma göre yapılmadığından dolayı her üretim müşterinin isteklerine göre yapılmaktadır. İstediğiniz bıçak örneği veya teknik resmi bize gönderdiğinizde size ürün önerimiz ile döneriz.

VHM ve HSS yalpalı daire testereler

» DIN 1837 A HSS daire testereler
»
DIN 1838 B HSS daire testereler
»
DIN 1838 C HSS daire testereler
»
ČSN 222910 HSS daire testereler
»
ČSN 222913 HSS daire testereler
»
ČSN 222916 HSS daire testereler
» Vida üretimine yönelik daire testereler
» Kuyumculuğa yönelik daire testereler
» Orbital kesme daire testereleri
»
HM yalpalı testere makineleri
»
CBN ve DIA kesme dairelerin gövdeleri
» Dişler açısı taşlanmış daire testereler

 

HSS demir kesen yalpalı daire testereler

 

HSS yalpalı daire testere derin olmayan kesimlere uygun bir daire testeredir. Yani ince malzemeleri kesmek için veya yiv açmak için kullanılmaktadır. Ayırma kesiminde kullanılan daire testerelere nazaran bu yalpalı testerenin gövdesi oyuk taşlanmamıştır çünkü kesilen malzemeye sadece dişler girmektedir. Yalpalı testereler az derin kesimlerine uygun – örneğin vida kesimi, yiv açması, dilimleme vs. Bijuteri ve mücevherat alanında kullanılan ince testereler de üretimimizin bir kısmıdır. Bu yalpalı daire testereler volfram, vanadyum ve molibden içeren Dmo5 yüksek hız ve  yüksek alaşımlı çelikten üretilmiştir. Emo5 kobalt çelikten neredeyse hiç üretilmemektedir.

Ürettiğimiz HSS yalpalı testerenin üstün özellikleri arasında mukavemeti ve kırılmaya ve malzeme yorgunluğuna dayanıklılığıdır. Müşteri danışmanlığımızda alüminyum profil kesimi, çelik profil ve içi dolu malzemelerin kesimi ve genel olarak kesimler için önerilen diş sayıları, şekilleri ve diğer bilgiler belirlemekteyiz. Sipariş üzerine daire testerenin çeşitli sabitleme delikleri, sabitleme yivleri ve şaft delikleri üretmekteyiz. HSS yalpalı testere makineleri inç ölçülerinde de üretmemiz mümkündür. Büyük (ayrım) kesme makinelerde sık olduğu gibi müşteri sürtünme katsayısının düşürülmesi talep ediyor ise kaplamalı daire testereler, pasiflendirilmiş daire testereler, TiN, TiAlN, TiCN vs. kaplamalı testereler de teklif edebiliriz. Bütün testereleri istediğiniz dişler ile – yani seyrek, yarı seyrek ve sık dişli olarak üretmekteyiz.        
Metalde yiv açan HSS daire testereler yarı derin kesmek ve yiv açmak için tasarlanmıştır. Bazen yan talaş boşalması olmayan yiv frezesi veya HSS yalpalı testere adı üstünde de geçmektedir. Ürünlerimiz arasında vida başı kesilmesi için ve benzer derin olmayan kesimlere tasarlanmış yalpalı testereler de yer almaktadır. Kuyumculuk ve bijuteri alanında kullanılan ince daire testereler üretimimizin kısmıdır. Daha derin yiv açarken diş aralıklarının talaşla tıkanmaması için size diş aralığının geniş olmasını (seyrek dişli daire testereler) önermekteyiz. Aynı şekilde derin olmayan kesimlere (ince metal levha, vida başları vs.) testerenin diş sayısının fazla olmasını (sık dişli yalpalı testere) önermekteyiz. Bu durumda metal kesim içinde her zaman daire testerenin en az üç dişi olmalıdır.

Daire testerenin diş kesme açısı genelde (DIN, ČSN, GOST gibi) normlarda tespit edilmiştir, yumuşak maddeleri keserken diş kesme açısı daha dar olması uygundur (diş ana kesme kenarı talaş açısı çok pozitiftir). Yalpalı testere makineleri olduğu gibi aynı şekilde diş daire testere bıçakları da çok çeşitli maddenin kesilmesi için tasarlanmıştır – alçı, plastik, folyo, karton, deri, tekstil, kauçuk vs. HSS yalpalı testere makineleri, dal budama makineleri, kanal açma makineleri ve diğer daire testereleri inç uzunluk biriminde de piyasaya sunma potansiyelimiz var.         

Web sayfalarımızda belirtilen HSS yalpalı dairelerin standart ve en sık kullanılan boyutları yanında daire testerenin çapı, daire testerenin delik çapı, daire testerenin flanş çapı, diş aralığı ve diş şekli gibi farklı parametrelere sahip olan daire testereleri üretmeye kapasitemiz var.

 

DIN 1837 A HSS yalpalı daire testere

 

 

Madde: çelik, dökme demir, renkli metaller, plastik
Kullanım: derin olmayan kesimler – özellikle yiv açmak için, ve ince duvarlı profiller kesimi
Makine: kesme makineleri ve işleme merkezleri

Özellikleri:

»

sık dişli HSS daire testereler

»

yan taşlama (oyuk veya lineer taşlanmış), standart olarak yan sabitleme delikleri ve şafttaki sabitleme yivleri içermemektedir.

»

A tipli dişler (sipariş üzerine AW)

»

hassaslığı ve yan taşlanması DIN 1840’ın gereğince

»

kesme kenarı çok keskin

»

dişler arasındaki talaş boşalmasını sağlayan mesafe küçük olduğu için boşalması biraz zor oluyor.

 

 

A tipindeki (DIN 1837) dişleri olan daire testereler sadece hassas alet mekaniği, saatçilik ve vida üretiminde değil mücevherat ve bijuteri üretiminde de kullanılmaktadır. Kırılgan ve sert malzemelerde yiv açmak için de tavsiye edilmektedir. A diş şekli özellikle diş aralığı 0,8 mm ila 3,0 mm olan ince testere palalarına uygundur. Kesme kenarı çok keskindir. Dişler arasındaki talaş boşalmasını sağlayan mesafe küçük olduğu için boşalması biraz zor oluyor. Testere palaları yandan oyuk taşlanmış. İstek üzerine dengelemesini sağlayan flanş ile veya AW tepeleri değiş kesilmiş A şeklindeki diş) şeklindeki dişli olarak üretilmesi mümkündür. Hassaslığı ve yan taşlama (oyuk veya lineer taşlanmış) DIN 1840 gereğincedir.   

DIN 1937 A daire testereler – sık dişli

DIN 1837 A ve ČSN 222910 ile uyumlu HSS yalpalı sık dişli testere makinelerin inç ölçüleri

VHM ve HSS yalpalı daire testereler - DIN 1838 B HSS daire testereler

DIN 1838 B HSS yalpalı daire testereler

 

 

Madde: çelik, dökme demir, renkli metaller
Kullanım: performanslı ayırma kesimi
Makine: kesme makineleri ve işleme merkezleri

 

Özellikleri:

»

yan sabitleme delikleri içeren flanşlı oyuk taşlanmış HSS daire testereler  

»

standart olarak BW a C şeklindeki dişler ile üretilmektedir (sipariş üzerine B, BS ve vario da mümkün)

»

farklı testere çapı, testere delik çapı, flanş çapı veya faklı diş şekli olan HSS daire testereler sipariş üzerine üretilmektedir 

 

 

B tipindeki dişler (DIN1838) olan daire testereler özellikle çelik malzemelerin ayırma kesiminde kullanılır. Bu tip dişlerin arasındaki boşluk A tipine nazaran daha büyük olduğu için talaş daha kolay boşalır ve onun için daha büyük çaptaki malzemelerin ayırma kesimine uygundur. BW tipindeki dişler (tepeleri değiş kesilmiş) testere ağzının üçte ikisine talaşların geniş olmasını sağlamaktadır. Özellikle 3 – 7 mm kalınlığında boru ve profilleri ayırma kesimine uygundur. 

DIN 1937 A daire testereler – seyrek dişli

 

VHM ve HSS yalpalı daire testereler - DIN 1838 C HSS daire testereler

DIN 1838 C HSS yalpalı daire testereler

 

 

Madde: çelik, dökme demir, renkli metaller
Kullanım: çok derin kesime, yiv açmaya ve kalın duvarlı profilerin kesimine [2,5 mm’den daha kalın duvarlara], içi dolu malzeme ve uzun talaşları olan malzemelerin kesimine uygun
Makine: kesme makineleri ve işleme merkezleri

Özellikleri:

»

seyrek dişli HSS daire testere

»

yan taşlama (oyuk veya lineer taşlanmış), standart olarak yan sabitleme delikleri ve şafttaki sabitleme yivleri içermemektedir

»

C tipindeki dişler ön kesim ve bitirme kesimini sağlayan dişlerden ibaret. Ön kesim dişi çift taraftan pahlanmış ve kesimi bitiren dişlerden 0,15 ila 0,30 mm daha yüksektir. Bunun nedeniyle talaş üç parçaya bölünür ve boşalması çok kolay olur.

»

hassaslığı ve yan taşlaması DIN 1840’ın gereğince

 

 

C tipindeki dişler (DIN1838) olan daire testereler daha iyi talaş boşalmasını sağlamaktadır. Kesimi bitiren dişlerden 0,15 ila 0,30 mm daha yüksek olan ön kesim dişi talaşı üç parçaya bölmekte, daima testere palasının 3’te birisi genişliğindedir.   Özellikle büyük çaplı kesimlerde talaş tıkanmasını engellediği için bu daha mükemmel talaş boşalması tercih edilmektedir. İyi talaş boşalması aleti bozan soğuk kaynak kusuru ve testere palasının fazla ısınmasını engellemektedir.

VHM ve HSS yalpalı daire testereler - ČSN 222910 HSS daire testereler

ČSN 222910 metal kesen HSS yalpalı daire testereler

 

 

Madde: çelik, dökme demir, renkli metaller, plastik
Kullanım: özellikle yiv açmak ve ince duvarlı profillerin kesimi gibi derin olmayan kesimlere tasarlanmıştır. Kısa talaşları oluşturan malzemelere uygun
Makine: kesme makineleri ve işleme merkezleri

Özellikleri:

»

yan taşlamalı (oyuk veya lineer taşlanmış), standart olarak yan sabitleme delikleri ve şafttaki sabitleme yivleri içermeyen daire testereler

»

A tipindeki dişler (sipariş üzerine AW)

»

çok keskin kesme kenarı; dişler arasındaki talaş boşalmasını sağlayan mesafe küçük olduğu için boşalması biraz zor oluyor

»

hassaslığı ve yan taşlaması ČSN 222910’un gereğince

 

 

A şeklindeki sık dişli ČSN 222910 daire testereler özellikle kırılgan ve sert malzemelerde yiv açmak için de tavsiye edilmektedir. A diş şekli özellikle diş aralığı 0,8 mm ila 3,0 mm olan ince testere palalarına uygundur. Kesme kenarı çok keskindir. Dişler arasındaki talaş boşalmasını sağlayan mesafe küçük olduğu için boşalması biraz zor oluyor. Standart olarak içe doğru lineer taşlanmış (ČSN22291x.1) olarak üretilmiştir. Müşterinin isteği üzerine dengelemesini sağlayan flanş (ČSN 22291x.3) ve herhangi sabitleme delikleri ile üretilmesi mümkündür. Sipariş üzerine de AW (tepeleri değiş kesilmiş A şeklindeki diş) diş şekli üretebiliriz.

VHM ve HSS yalpalı daire testereler - ČSN 222913 HSS daire testereler

ČSN 222913 HSS metal kesen yalpalı daire testereler

 

 

Madde: çelik, dökme demir, renkli metaller, plastik
Kullanım: çok derin kesime, yiv açmaya ve kalın duvarlı profilerin kesimine [2,5 mm’den daha kalın duvarlara], içi dolu malzeme ve uzun talaşları olan malzemelerin kesimine uygun
Makine: kesme makineleri ve işleme merkezleri

Özellikleri:

»

yarı seyrek dişli HSS daire testere

»

yan taşlama (oyuk veya lineer taşlanmış), standart olarak yan sabitleme delikleri ve şafttaki sabitleme yivleri içermemektedir 

»

A tipindeki dişler (sipariş üzerine AW)

»

ČSN 222910 norma göre üretilmiş sık dişli tipine nazaran dişler arasındaki mesafe o kadar küçük olmadığı için talaşın boşalması daha kolay

»

hassaslığı ve yan bilemesi ČSN 222913’ün gereğince

 

 

A veya AW şeklindeki yarı seyrek dişli ČSN 222913 daire testereler. Kesme kenarı çok keskindir. Dişler arasındaki talaş boşalmasını sağlayan mesafe sık dişli tipindeki gibi o kadar küçük değildir.

VHM ve HSS yalpalı daire testereler - ČSN 222916 HSS daire testereler

ČSN 222916 HSS metal kesen yalpalı daire testereler

 

 

Madde: çelik, dökme demir, renkli metaller
Kullanım: çok derin kesime, yiv açmaya ve kalın duvarlı profilerin kesimine [2,5 mm’den daha kalın duvarlara], içi dolu malzeme ve uzun talaşları olan malzemelerin kesimine uygun
Makine: kesme makineleri ve işleme merkezleri

 

»

Seyrek dişli HSS daire testere

»

yan taşlama (oyuk veya lineer taşlanmış), standart olarak yan sabitleme delikleri ve şafttaki sabitleme yivleri içermemektedir 

»

B tipindeki dişler (sipariş üzerine BW)

»

sık dişli A tipine nazaran dişler arasındaki mesafesi o kadar küçük olmadığı için talaşın boşalması daha kolay

»

hassaslığı ve yan bilemesi ČSN 222916’nın gereğince

Özellikleri:

 

B tipindeki seyrek dişli ČSN 222916 daire testereler özellikle çeliği kesmede kullanmaya uygundur. Bu tip dişlerin arasındaki boşluk A tipine nazaran daha büyük olduğu için talaş daha kolay boşalır ve onun için daha büyük çapındaki malzemelerin ayırma kesimine uygundur. BW tipindeki dişler (tepeleri değiş kesilmiş) testere ağzının üçte ikisine talaşların geniş olmasını sağlamaktadır. Özellikle 3 – 7 mm kalın duvarı boru ve profilleri ayırma kesiminde uygundur. 

VHM ve HSS yalpalı daire testereler – Vida imalatına yönelik daire testereler

Vida imalatına yönelik daire testereler

 

 

HSS/Dmo5 maddesinden üretilmiş vidaların başında yiv açmaya tasarlanan metal kesen daire testereler. Bu daire testereler lineer taşlanmış olarak ve A şeklindeki dişler ile üretilmektedir. Standart olarak kaplamasız imalat edilmektedir. Sipariş üzerine pasiflendirilmiş veya PVD (Fiziksel Buhar Biriktirme) kaplama ile üretmemiz mümkündür. 

 

HSS/Dmo5 maddesinden üretilmiş vidaların başında yiv açmaya tasarlanan metal kesen daire testereler. Bu daire testereler lineer taşlanmış olarak ve A şeklindeki dişler ile üretilmektedir. Standart olarak kaplamasız imalat edilmektedir. Sipariş üzerine pasiflendirilmiş veya PVD (Fiziksel Buhar Biriktirme) kaplama ile üretmemiz mümkündür. 

 

 

Vida imalatına yönelik HSS yalpalı testere makinelerin inç ölçüleri

VHM ve HSS yalpalı daire testereler – Kuyumculuğa yönelik daire testereler

Mücevherat ve bijuteri imalatına yönelik daire testereler

 

 

HSS/Dmo5 maddesinden üretilmiş mücevherat ve bijuteri imalatına yönelik daire testereler. Bu daire testereler flanşlı oyuk taşlanmış ve A şeklindeki dişler ile üretilmektedir. Dişler arasındaki mesafe 1 mm’den daha kısa olduğu için çok titiz işlere uygundur. Standart olarak kaplamasız imalat edilmektedir. Sipariş üzerine pasiflendirilmiş veya PVD (Fiziksel Buhar Biriktirme) kaplama ile üretmemiz mümkündür. 

 

HSS/Dmo5 maddesinden üretilmiş mücevherat ve bijuteri imalatına yönelik daire testereler. Bu daire testereler flanşlı oyuk taşlanmış ve A şeklindeki dişler ile üretilmektedir. Dişler arasındaki mesafe 1 mm’den daha kısa olduğu için çok titiz işlere uygundur. Standart olarak kaplamasız imalat edilmektedir. Sipariş üzerine pasiflendirilmiş veya PVD (Fiziksel Buhar Biriktirme) kaplama ile üretmemiz mümkündür. 

VHM ve HSS yalpalı daire testereler – Orbital kesime yönelik daire testereler

Boru kesimine yönelik daire testereler

 

 

GF ve AXXAIR şirketlerinin boruları makine kesimine uygun HSS/Dmo5 ve özellikle HSS/Emo 5 (kobalt katkılı) maddesinden üretilmiş daire testereler. Herhangi maddeden imalat edilmiş boru kesimine uygundur. Basit sürümün diş geometrisi paslanmaz çeliği kesmeye tasarlanmıştır.

 

GF ve AXXAIR şirketlerinin boruları makine kesimine uygun HSS/Dmo5 ve özellikle HSS/Emo 5 (kobalt katkılı) maddesinden üretilmiş daire testereler. Herhangi maddeden imalat edilmiş boru kesimine uygundur. Basit sürümün diş geometrisi paslanmaz çeliği kesmeye tasarlanmıştır. Alüminyum, bakır, pirinç ve alaşımsız çelikleri kesmeye uygun geometrileri de üretmemiz mümkündür. Daire testereler flanşlı oyuk taşlanmış BW şeklindeki dişler ile üretilmektedir. Standart olarak kaplamasız imalat edilmektedir. Bu daire testereler sipariş üzerine PVD (Fiziksel Buhar Biriktirme) kaplama ile üretilebilir. 

VHM ve HSS yalpalı daire testereler – HM yalpalı testereler

VHM ve HSS yalpalı daire testereler – Kesme dairelerin CBN ve DIA gövdeleri

CBN (kübik bor nitrür) ve elmas kaplamalı ayrım kesme aletler üreticilerin ihtiyaçlarına göre GSP – High Tech Saws şirketi bu CBN ve DIA (elmaslı) ayrım kesme testere dairelerin gövdeleri HSS veya CrV takım çeliğinden üretmektedir. Gövdeler genelde +/- 0,01 mm hata payı ile düz tıraşlanmıştır. Sürülecek katman ile mükemmel şekilde birleşmesi için gövde daire çevresinde yiv veya dişler taşlanmış ve bu yerlerde gövde daha dardır.

 

CBN ve DIA ayrım kesme daire testerelerin sertliği HSS çelikten yapılmış gövdelerde standart olarak 64 HRC ve CrV çelikten yapılmış gövdelerde 46 HRC’dir.

Elmas daire testerelerin üretimine yönelik gövdeler FEPA standartlarının gereğince yüksek kaliteli malzemelerden üretilmektedir. Gövdeler sertleştirilmiş, tavlanmış, düzleştirilmiş, gerdirilmiş ve segmentlerin yerleştirilmesi için hazırlanmış olarak satılmaktadır. Bu alet daima müşteri tarafından onaylanmış resimlere göre üretilmektedir. Üretici ile anlaştıktan sonra müşterinin isteğine göre CBN ve DIA ayrım kesme daire testerelerin çeşitli çapı, sabitleme deliğin boyutları ve içindeki yivin sayı ve boyutlarını üretmek mümkündür. Elmas daire testerelerin üretimine yönelik gövdenin üretilen azami çapı 1500 mm’dir.

Kullanım: Gerekli segmentler yerleştirdikten sonra CBN ve DIA ayrım kesme daire testerelerin gövdeleri aşağıdaki sektörlere uygun:

·                   granit, mermer, kumtaşı vb. kesimleri için taşçılık sektörü

·                   beton (sertleştirilmiş beton) kesimleri için inşaat sektöründe (duvar kesen testereler) 

·                   asfalt kesimleri için yapı mühendisliğinde

VHM ve HSS yalpalı daire testereler – Dişler açısı taşlanmış daire testereler

Dişler açısı taşlanmış daire testereler

 

 

Dişler açısı taşlanmış HSS veya VHM daire testereler – sol ve sağ versiyonu. Bu daire testereler genelde büyük çaplı ortasında sabitleme deliği olan ana kesim yapan diğer daire testere ile kullanılır. Kesim makinenin yanlarında sabitlenmiş daire testereler kesme esnasında aşınma yerinde oluşturan gereksiz olanları temizliyor ve malzeme içerisinde istediğiniz eğik kesiyor.

Bu aletlerin kullanımının tipik örneği ise kapı ve pencere üretimindeki PVC profillerin kesimidir. Wegoma, Haffner, Rotox, Striffler, Pertichi ve diğer şirketlerin makineleri.

 

HSS ayırma kesim daire testereleri

 

» 400 mm aşağı HSS ayırma kesim daire testereleri
» 400 mm üzeri HSS ayırma kesim daire testereleri
» Bronz ve pirinç kesen daire testereleri

 

HSS ayırma kesim daire testereleri – 400mm’den küçük HSS ayırma kesim daire testereleri

 

 

HSS ayırma kesim daire testereleri

 

Ayırma kesim testereleri malzeme ayırma kesimine tasarlanmıştır – çelikler, pirinç, bronz ve paslanmaz çelikten yapılmış boru, profil ve içi dolu malzemelerin kesimine. Bu özellik ayırma kesim testereleri yiv açma, ince metal levhaların kesimi gibi derin olmayan kesimlere tasarlanmış yalpalı testerelerden ayırmaktadır. HSS ayırma kesim daire testereleri %1’i (Dmo5) veya %5’i (Emo5) kobalt içeren volfram, vanadyum ve molibden içerikli yüksek hız ve  yüksek alaşımlı çelikten üretmekteyiz. HSS ayırma kesim testerelerinin üstün özellikleri arasında mukavemeti ve kırılmaya ve malzeme yorgunluğuna dayanıklılığıdır. Aşınmaya karşı yüksek dayanıklılığını (sürtünme katsayısının düşürülmesini) ulaşabilmek için daire testerelerin kaplaması çeşitli malzemeler sayesinde yapılmaktadır, örneğin TiN, TiAlN, TiCN veya saf pasiflendirme sayesinde – yani yüzeysel karbondioksit oksidasyonu esnasında oluşturan çok ince ve sertliği 900HV olan kaplama sayesinde. Bu şekilde işlenmiş ayırma kesim testereleri çoğu zaman pasiflendirilmiş daire testereler yani VAPO testereleri olarak adlandırılmaktadır. Ayırma kesim testerelerinin kaplaması özellikle yüksek işleme sıcaklığında önem kazanır. Müşteri danışmanlığımızda çeşitli malzeme ve boyutlar kesimine önerilen dişlerin sayılar ve şekilleri belirtilmiş: alüminyum profil, çelik profil, içi dolu malzemeler kesimine ve genel olarak her kesime önerilen değerleri belirtilmiştir. HSS yalpalı daire testere, dal budama makinesi, kanal açma makineleri ve diğer daire testereler inç ölçülerinde de üretmemiz mümkündür. Bütün testereler istediğiniz dişler ile – yani seyrek, yarı seyrek ve sık dişli olarak üretmekteyiz.

Web sayfamızda belirtilen HSS ayırma kesim ve yalpalı daire testerelerin temel ve sık kullanılan boyutları yanında da farklı diş şekli, diş mesafesi, daire testere flanş çapı, daire testere sabitleyici deliği, daire testere çapı ve benzerleri üretme potansiyelimiz vardır. B şeklindeki diş çoğu zaman talaş kesici ile beraber sunmaktayız, böyle dişlere BS denilir.

Yüzey işlemler (Kaplama)

 

VAPO – pasiflendirme

Bu yüzey işlem CO2 oksidasyonu ile yapılmaktadır sonra da tamamlanmış daire testerelerin bir kere daha yaklaşık 550°C’ye ısınmış buharda tavlaması yapılır. Bu işlem esnasında 900 HV sertliği olan çok ince kaplama oluşmaktadır. Gerilim azalması sayesinde daire testereler muhtemel kırılmasını engelleyen yüksek esneklik kazanmıştır. Yüzeyde oluşan mikro gözenekler soğutma sıvının daha etkili olmasını sağlamaktadır. Bu kaplama alüminyum, bakır, pirinç ve bunların alaşımları hariç her hangi kullanım için uygundur. 

GOLDSKIN – TiN (titanyum nitrit) kaplaması

TiN (titanyum nitrit) kaplamalı daire testereler, yüksek mekanik dayanaklı malzemelerin ayırma kesimini sağlayan çok yüksek yüzey mikrosertlik özelliğine sahiptir. Sert ve orta alaşımlı çelikleri kesmeye çok uygundur. Kaplama özellikleri sayesinde kesme ve ilerleme hızlarının %50’si daha artması mümkün ve çalışma süresi önemli bir şekilde azalmaktadır. 

BLACKSKIN – TiAlN (titanyum alüminyum nitrit) kaplaması
Dökme demir, pirinç vb. aşınmaya dayanıklı malzemeler, paslanmaz çelikler ve çekme dayanımı yüksek olan malzemelerin kesimine uygun bir kaplamadır. Yüksek işleme sıcaklığına karşı dayanaklılığı mükemmel olduğu için kuru kesim veya yeterince olmayan soğutma şartları altındaki kesimlere uygundur. Yüksek kesme hızlarda yapılan kesimlere de çok uygundur.

SPEEDSKIN – TiCN (titanyum karbon nitrit) kaplaması

Daire testere ve çelik arasındaki sürtünme katsayısını büyük ölçüde düşüren bir PVD kaplamasıdır. Sayesinde kesim çok temiz kalıyor ve çok sert çelikler, bakır ve pirinç gibi genelde soğuk kaynak kusuru oluşturan malzemeleri yüksek kesme ve ilerleme hızları ile keserken bile soğuk kaynak kusurlarını engelliyor. Kaplama olmayan daire testerelerin kesme ve ilerleme hızlarını kaplama sayesinde %100 arttırmak mümkündür. 

 

GRAYSKIN – CRN (krom nitrit) kaplaması

Daire testere ve çelik arasındaki çok düşük sürtünme katsayısı olduğundan dolayı GRAYSKIN kaplamalı daire testereler aletin yan kenarlarına yapışma eğilimi gösteren malzemeleri kesmeye uygundur. Bu malzemeler arasında özellikle pirinç, bronz, bakır ve alüminyum alaşımları yer almaktadır. Bu kaplamanın diğer avantajı ise 7μm’ye kadar kalın kaplama tabakasını sürmek mümkün olmasıdır.

 

Yukarıda belirtilmiş standart PVD (Fiziksel Buhar Biriktirme) kaplamalar yanında TICN MP, AlTin, DLC, NACO, NACRO ve diğer özel geliştirilmiş PVD kaplamalar da mevcuttur.

HSS ayırma kesim daire testereleri – Dmo5 - 400mm’den aşağı

 

 

Madde: çelik, dökme demir, renkli metaller
Kullanım: performanslı ayırma kesimi
Makine: kesme makineleri ve işleme merkezleri

Özellikler:

»

yan sabitleme delikleri içeren flanşlı oyuk taşlanmış HSS daire testereler  

»

standart olarak BW a C şeklindeki dişler ile üretilmektedir (sipariş üzerine B, BS ve vario da mümkün)

»

farklı daire çapı, testere delik çapı, flanş çapı veya farklı diş şekli olan HSS daire testereler sipariş üzerine üretilmektedir 

 

 

Volfram, vanadyum ve molibden içeren yüksek hız ve  yüksek alaşımlı çelikten üretilmiştir. Bu alaşım maddeleri sayesinde daire testerelerin mükemmel mukavemeti vardır ve aynı zamanda üstün mekanik özelliklere sahiptir. Molibdenin %5 oranının sağladığı ince martenzitik yapı kırılmaya ve malzeme yorgunluğuna dayanıklılığını yükseltmektedir. İçindeki volfram sadece aşırı sert karbitleri şekillendirmekte ve mukavemeti arttırmakta değil, özellikle malzeme partiküllerin artmasını engellemektedir. Bunun yanında özellikle yüksek sıcaklıkta. Yukarıda adı geçen elementler gibi vanadyum da benzer bir şekilde testere mekanik özelliklerini ıslah etmektedir. İnce partikülleri oluşturmak, sert karbitlerin oluşmasına katkıda bulunmak ve aşınmaya dayanıklılığını arttırmaktadır.

HSS ayırma kesim daire testereleri – 400mm’den üzeri HSS ayırma kesim daire testereleri

HSS ayırma kesim daire testereleri – Bronz ve pirinç kesen daire testereler

Bronz ve pirinç alaşımlarını kesen daire testereler

 

 

Bronz ve pirinç alaşımlarını kesen daire testereler. Daire testereler BW şeklindeki dişler ile ve büyük flanşlı oyuk taşlanmış olarak üretilmektedir. Standart olarak kaplamasız imalat edilmektedir. Sipariş üzerine bu daire testereler PVD (Fiziksel Buhar Biriktirme) kaplama ile üretmemiz mümkündür. 

 

Bronz ve pirinç alaşımlarını kesen daire testereler. Daire testereler BW şeklindeki dişler ile ve büyük flanşlı oyuk taşlanmış olarak üretilmektedir. Standart olarak kaplamasız imalat edilmektedir. Sipariş üzerine bu daire testereler PVD (Fiziksel Buhar Biriktirme) kaplama ile üretmemiz mümkündür. 

Endüstriyel bıçaklar

HSS – Endüstriyel bıçaklar

 

 

Madde: kauçuk, deri, katranlı kağıt, izolasyon maddeleri, plastik maddeleri, demir içermeyen metaller, çelik
Kullanım: kısaltması ve ayrım kesimine tasarlanmış
Makine: kesme makineleri ve işleme merkezleri

Özellikleri:

 

»

aşağıda belirtilmiş çelikten standart olarak üretilmektedir:
- DIN 1.3343 (HSS-Dmo5) malzemesinden yapılmış endüstriyel bıçak
- DIN 1.3243 (HSS-Co5) malzemesinden yapılmış endüstriyel bıçak
- DIN 1.2379 (K 110) malzemesinden yapılmış endüstriyel bıçak
- DIN 1.2067 (100 Cr6) malzemesinden yapılmış endüstriyel bıçak
- DIN 1.2080 (X210Cr12) malzemesinden yapılmış endüstriyel bıçak
- DIN 1.4034 (X40Cr13) malzemesinden yapılmış endüstriyel bıçak
- DIN 1.4112 (X90CrVMo18) malzemesinden yapılmış endüstriyel bıçak

 

 

 

»

endüstriyel bıçaklar kullanım amaçlarına göre 56 ila 64 HRC arasındaki sertliğe temperlenmektedir

»

standart olarak kaplamasız imalat edilmektedir, müşterinin siparişi üzerine endüstriyel bıçaklar PVD (örn. TIN, TICN veya TIALN) kaplama ya da teflon kaplaması ile üretmemiz mümkündür. 

»

endüstriyel bıçakların çapı boyutları 20 mm ila 600 mm arasında

»

Gıda sektöründe kullanılan endüstriyel bıçaklar (örn. konserve sebze kesimi veya balık, et ve benzeri derin dondurulmuş ürünlerin ayrım kesimi) hijyen nedeni ile paslanmaz çelikten üretilmekte; gıda sektörü için çeşitli et bıçakları, kıyma makine bıçakları, paketleme hattı bıçakları vs. 

»

endüstriyel bıçakları sadece sipariş üzerine ürettiğimizden dolayı ürün sorgulaması veya sipariş durumunda aşağıdaki bilgilerin belirtilmesi gerek: 
- endüstriyel bıçağın dış çapı

- endüstriyel bıçağın kalınlığı

- endüstriyel bıçağın şaft deliğin çapı

- varsa endüstriyel bıçağın sabitleme deliklerin çapı, sayı ve aralığı 

- endüstriyel bıçağın üretileceği malzeme

- endüstriyel bıçağın kesme kenarının tipi

- endüstriyel bıçağın kesme geometrisi

- endüstriyel bıçağın kesme kenarının uzunluğu

- endüstriyel bıçağın keseceği malzeme çeşidi

»

Endüstriyel bıçakların ağzı temel versiyonunda kesintisizdir. İstediğinizde demir kesen HSS daire testerelerin dişlerine benzer veya endüstriyel bıçaklarına özel dişler ile üretilmesi mümkündür. Ağzında diş olmayan ama yiv, ince çizgi veya dalga içeren endüstriyel bıçakları da sizin için üretebiliriz. 

»

Endüstriyel bıçakların kesme kenarları kesilen malzemelere göre çok değişir. Aşağıda belirtilmiş özet size sunabildiğimiz çeşitleri göstermektedir.

HSS endüstriyel bıçaklar sadece plastikleri kesmek için kullanılmamaktadır. Kauçuk kesen endüstriyel bıçaklar, deri kesen endüstriyel bıçaklar, katranlı kâğıt kesen endüstriyel bıçaklar, kâğıt kesen endüstriyel bıçaklar, sünger kesen endüstriyel bıçaklar, metal levha kesen endüstriyel bıçaklar, izolasyon maddeleri kesen endüstriyel bıçaklar, folyo kesen HSS endüstriyel bıçaklar ve genel olarak folyo kesiminde kullanılan endüstriyel bıçakları imalat etmekteyiz. Bu aletlerin kesme kenarları kesilen malzemelere göre çok değişir. Ağız eğimi tek yönlü, çift yönlü veya içe doğru taşlanmış (oyuk veya lineer taşlanmış) olabilir. Daire kesici makinelerin tüm tipleri için HSS endüstriyel bıçaklar, şapkalı bıçak, şekillendirme tarak bıçağı piyasaya sunmakta ve çeşitli kaplama da yapmaktayız. Folyo, kağıt vs. delmeye yönelik perfore bıçakları da imalat etmekteyiz. Perfore bıçaklar yapraklı takvim, evrakları vs. delmek için kullanılır. Perfore bıçaklar ile karşı karşıya altlık veya metal silinder koyarak kullanabilirsiniz. Başka olanak da iki bıçak (bir bıçak dişli öbürü ise dişsiz) karşı karşıya koymaktır. Perfore bıçaklarının boşluğa da perfore etmesi mümkündür. Dairesel perfore bıçağı, taşlanmış perfore bıçağı, kesilmiş perfore bıçağı, daha dayanıklı dişler ve malzemeyi daha kolay kesmesi için dişleri bilenmiş bıçak perfore bıçaklarımız çeşitleri arasında yer almaktadır.

 

A »

içe doğru taşlanmış ve yönlü ağız eğimi olan endüstriyel bıçaklar

 

 

B »

ağız eğimi dört yönlü olan endüstriyel bıçaklar

DIN 1.3343

(HSS-Dmo5)

C »

geniş açılı tek yönlü ağız eğimi olan endüstriyel bıçaklar

DIN 1.3243

(HSS-Emo5)

D »

dar açılı tek yönlü ağız eğimi olan endüstriyel bıçaklar

DIN 1.2379

(K 110)

E »

tek yönlü ön safhalı ağız eğimi olan endüstriyel bıçaklar

DIN 1.2067

(100 Cr6)

F »

geniş açılı çift yönlü ağız eğimi olan endüstriyel bıçaklar

DIN 1.2080

(X210Cr12)

G »

dar açılı çift yönlü ağız eğimi olan endüstriyel bıçaklar

DIN 1.4034

(X40Cr13)

H »

ön safhalı çift yönlü ağız eğimi olan endüstriyel bıçaklar

DIN 1.4112

(X90CrVMo18)

Standart olarak daire testereleri yukarıda belirtilmiş çeliklerden üretmekteyiz. İstediğinizde başka malzemeler de kullanabiliriz. Daire bıçaklar hem enine hem boyuna kesimler için tasarlanmıştır. Üst daire bıçaklar genelde alt bıçağa ters yönde kesmektedir. Bu daire bıçaklar kullanım yöntemine makas – makaslama denilir. Bazı endüstriyel bıçaklar metal silindir ile kullanılmakta, bıçak silindirin ters yönünde kesmektedir. Endüstriyel bıçaklar hareket ettirilen daire bıçaklar halinde olabilir veya kesilen malzeme ve alt daire bıçakla beraber hareket ettirici öğe olmadan dönebilir. Size uygun endüstriyel bıçak seçiminde yardıma ihtiyacınız olursa memnuniyetle sizinle know-how ve uzun yılların tecrübemizi paylaşırız. İsteklerinize göre üretilmiş nihai ürün ile memnun kalacağınıza inanıyoruz.

Makine endüstriyel bıçakların tipik örnekleri:

·                   boru kesme endüstriyel bıçakları

·                   kesip ezme endüstriyel bıçağı

·                   çizici bıçaklar

·                   perfore bıçaklar

·                   yiv açan bıçaklar

·                   kazıcı bıçaklar

·                   gıda sektörüne yönelik bıçaklar

·                   makaslama diskleri ve ince ayırıcılar

·                   tekstil bıçağı ve ayırıcı bıçak

 

Düz yüzey makine bıçaklarının çeşitleri:

·                   enine kesen endüstriyel bıçaklar

·                   granül endüstriyel bıçakları

·                   metal işlemlere uygun endüstriyel bıçaklar

·                   gönye bıçaklar

·                   paketleme endüstriyel bıçakları ve örsleri

·                   topaklama endüstriyel bıçakları

·                   endüstriyel sıyırma bıçakları

·                   makaslama diskleri

·                   enine endüstriyel bıçaklar

·                   düzenleme endüstriyel bıçakları

·                   boru kesme endüstriyel bıçakları

·                   metal doğrama bıçakları ve plastik doğrama bıçakları

Endüstriyel bıçaklar çeşitli kullanım ve çeşitli sanayiler için imalat edilmektedir. Aşağıdaki resimlere göre 25 – 400 mm çapı çeşitleri hakkında bilgi edinebilirsiniz

Tipik sanayi sektörleri bunlar:

·                   araba sanayii endüstriyel bıçaklar, lastik ezme endüstriyel bıçakları

·                   imalat sanayii endüstriyel bıçakları

·                   gıda sanyii endüstriyel bıçakları

·                   kağıt sanayii endüstriyel bıçakları, selüloz bıçakları, kağıt bıçakları

·                   ambalaj imalatı endüstriyel bıçakları

·                   plastik üretimi endüstriyel bıçakları

·                   matbaa sanayii endüstriyel bıçakları, zımbalama bıçakları

·                   kauçuk sanayii endüstriyel bıçakları, folyo endüstriyel bıçakları

·                   yer döşeme ve duvar kaplama imalatı endüstriyel bıçakları

·                   çatı kaplama imalatı endüstriyel bıçakları

» Dişler açısı taşlanmış daire testereler

» Sık dişli konveks radyus frezeler

» Konkav radyus frezeler

» Yarı dairesel konkav radyus frezeler

» Yarı dairesel konveks radyus frezeler

» Sol, sağ çeyrek dairesel konkav radyus frezeler

» Sol, sağ çeyrek dairesel konveks radyus frezeler

» Sol, sağ ağızlı açılı frezeler

» Orta ağızlı açılı frezeler, üst radyuslu frezeler


 

 

 

Dişler açısı taşlanmış HSS veya VHM daire testereler – sol ve sağ versiyonu. Bu daire testereler genelde büyük çaplı ortasında sabitleme deliği olan ana kesim yapan diğer daire testere ile kullanılır. Kesim makinenin yanlarında sabitlenmiş daire testereler kesme esnasında aşınma yerinde oluşturan kusurları temizliyor ve malzeme içerisinde istenilen eğik kesiyor.

Bu aletlerin kullanımının tipik örneği ise kapı ve pencere üretimindeki PVC profillerin kesimidir. Wegoma, Haffner, Rotox, Striffler, Pertichi ve diğer şirketlerin makineleri.

 

 

 

 

 

Yarı dairesel yivler frezelenmesi için HSS veya VHM. Bu aletler genelde sipariş üzerine üretilmekte, ama sipariş üzerine sık sık aynı tipler yapılmaktadır. Aşağıdaki kısaltılmış özet yer almaktadır. Frezelerin asgari çapı 30 mm ve azami çapı 210 mm’dir. Aletin kalınlığı 0,5 – 20 mm’dir. İstediğinizde şaft deliklerinde sabitleme yivi açabiliriz. Aletlerin TIN, TIALN gibi PVD (Fiziksel Buhar Biriktirme) kaplaması da mümkündür.      

 

VHM ve HSS frezeler – Sık dişli konkav radyus frezeler

 

 

Yarı ve çeyrek dairesel yivler frezelenmesi için konkav ve konveks HSS veya VHM frezeler. Sipariş üzerine üretilen 15 mm - 200 mm’lik çaplı aletlerdir. Müşteri üretim siparişi verirken aşağıdaki parametreleri kendisi belirleyebilir:

» aletin çapı
» şaft deliğinin çapı
» varsa şaft deliklerinde sabitleme yivinin ebatları
» aletin kalınlığı
» diş sayısı
» yapılmış radyus ölçüsü
» kesme geometrisi açıları

 

 

VHM ve HSS frezeler - Sol, sağ ağızlı açılı frezeler

 

 

HSS veya VHM taraf ağızlı açılı frezeler - sipariş üzerine üretilen 15 mm - 160 mm’lik çaplı aletler.

Müşteri üretim siparişi verirken aşağıdaki parametreleri kendisi belirleyebilir:

 

Segmentli ve friksiyon daire testereler

» Segmentli daire testereler
» Friksiyon daire testereler

 

Tek gövdeli HSS metal kesen testerelerin kullanıldığı işlemlere benzer uygulamalarda segmentli daire testereler kullanılmaktadır. Segmentli testerelere değiştirilebilen HSS segmentleri yerleştirmekteyiz, gövdesi ucuz krom vanadyum çeliktendir.    

Friksiyon – sürtünmeli testerelerin kesim yerinde testerenin dişlerinin özel şeklinden kaynaklanan sürtünme kuvveti sayesinde malzeme erimesi oluşmaktadır. Sürtünmeli daire testereler DIN 1.223 5 krom vanadyum çelikten (istediğinizde DIN 1.2604 malzemesinden) üretilmektedir. Bizim friksiyon testereler yüksek kesme hızlarında en uygun sertlik ve azimlilik oranına sahiptir. Müşterimize lineer veya oyuk taşlamayı tasarlamaktayız, kendisi ise flanş çapı, diş sayısı, şaft deliğinin boyutu, testere kalınlığı veya sabitleme deliklerinin sayısı ve boyutunu seçebilir.  

Segmentli ve friksiyon daire testereler – Segmentli daire testereler

 

 

Madde: çelik, dökme demir, renkli metaller
Kullanım: profil ve içi dolu malzeme kesimine tasarlanmıştır
Makine: kesme makineleri ve işleme merkezleri

Özellikleri:

»

C şeklindeki dişler ve soğutucu yivler ile üretilmektedir

»

istenildiğinde faklı delik ve dişler mümkündür


Segmentli ve friksiyon daire testereler – Friksiyon daire testereler

Metal kesen friksiyon daire testereler

 

 

Friksiyon testereler yani sürtünmeli daire testereler düşük dereceler olarak anlaşılan 250°C’yı aşmayan malzeme sıcaklığında çelik boru ve profilleri kesmek için tasarlanmıştır. DIN 1.2235 olarak adlandırılmış krom vanadyum çelikten üretilmiş ve yüksek kesme hızlarında en uygun sertlik ve azimlilik oranına sahip olması için ısı uygulanmıştır. Friksiyon testere işleminin prensibi testere dişlerinin özel şeklinden kaynaklanan kesim yerindeki malzeme erimesidir. GSP - High Tech Saws, s.r.o. bu aletleri lineer veya oyuk taşlanmış olarak üretmekte, müşterilere flanş çapı, diş sayısı, şaft deliğinin boyutu, testere kalınlığı veya sabitleme deliklerinin sayısı ve boyutunu seçebilme imkânı sunmaktadır.

 

Friksiyon testereler yani sürtünmeli testerelerin kesim yerinde testere dişlerinin özel şeklinden kaynaklanan sürtünme kuvveti sayesinde malzeme erimesi oluşmaktadır. Sürtünmeli daire testereler DIN 1.223 5 krom vanadyum çelikten (istediğinizde DIN 1.2604 malzemesinden) üretilmektedir. Bizim friksiyon testereler yüksek kesme hızlarında en uygun sertlik ve azimlilik oranına sahiptir. Müşterimize lineer veya oyuk taşlamayı tasarlamaktayız, kendisi ise flanş çapı, diş sayısı, şaft deliğinin boyutu, testere kalınlığı veya sabitleme deliklerinin sayısı ve boyutunu seçebilir. Aşağıdaki tablo standart olarak üretilen çapı en fazla 1000 mm olan ürünleri göstermektedir. Tabloda belirtilmemiş boyutlar sipariş üzerine üretmek mümkündür, daire testerenin azami çapı 2500 mm’dir.

Metal kesen friksiyon testereler – standart boyutlar

Friksiyon daire testerelerin teknik bilgileri

 

Daire ayıklaması

 

Tasarımcı

 

Dişleme makinesi

Junker NAJ VII ekseni

 

Freze merkezi

 

Diş yeni taşlaması

Loroch taşlama makinesi

 

Bileme detayı

 

Bileme detayı 2

Daire testereler düzleştirmesi

 

Freze bileme makinesi

 

Çelik deposu

Göckel bıçak bileme makinesi

 

İki eksenli taşlama makinesi

 

Bıçak ağız taşlaması

Kapalı taşlama makinesi

 

 Diş taşlaması detayı

 

Diş taşlaması

Açık bileme makinesi

 

Üretim planlaması

 

Muhasebeci

Zborovice’de bulunan GSP – High Tech Saws, s.r.o. şirketi uzun yıllar kesme aletleri sektöründe üretim çalışmalarını sürdürmektedir. 1948 yılında PILANA isimli şirket, metal kesen daire testere üretici olarak faaliyete geçen fabrika şubesini kurmuştur.

Kesim aletleri yıllar PILANA markası olarak satışa sunduktan sonra (1992 yılına kadar) SCHULER PILANA (1999 yılına kadar) markası olarak ve günümüzde GSP – High Tech Saws logosu olarak müşterilerimiz arasında nam salmıştır.

Logo değişimi ile birlikte müşterilere yaklaşım stratejisi de değişime uğramıştır. GSP – High Tech Saws standart kesim aletleri seri üretici rolünden her gün daha fazla uzaklaşmakla beraber müşteriler sayesinde piyasanın ihtiyaçlarını öğrenip isteklere göre gerekirse küçük seri olarak da aletler üretmektedir. 

»

Genel satış şartları

Standart seri üretiminden ayrılma kararı ve stratejimizin müşterilerimize faydalı olacağına inanıyor ve önümüzdeki başarılı işbirliğimizi dört gözle bekliyoruz.    

Günümüzde ürünlerimiz aşağıdaki alanlardan ibaret:

»

VHM a HSS yalpalı daire testereler

»

HSS ayırma kesim daire testereleri

»

Endüstriyel bıçaklar

»

VHM VE HSS frezeler

»

TCT (tungsten karbür uç) daire testere

»

Segmentli ve friksiyon daire testereler

»

Daire testere makineleri ve şerit testere makineleri

»

Alfa cutter (alfa bıçakları)

Bizim kuvvetli taraflarımız arasında müşterinin isteklerine göre esnek hareket kabiliyetimizdir. Uygun kesme aleti seçerken uzman yardımı veya sipariş üzerine istenilen model üretimi standart hizmetimizdir.

Kesme işlemi ile sorun yaşıyorsanız, memnuniyetle size çözüm bulmaya yardımcı oluruz.

Daire Testerelerde Kullanılan Çelik Çeşitleri

HSS/Dmo5 - DIN 1.3343 - AISI: M2

Volfram, vanadyum ve molibden içeren yüksek hız ve  yüksek alaşımlı çelikten üretilmiştir. Bu alaşım maddeleri sayesinde daire testerelerin mükemmel mukavemeti vardır ve aynı zamanda üstün mekanik özelliklere sahiptir. Molibdenin %5 oranının sağladığı ince martenzitik yapı kırılmaya ve malzeme yorgunluğuna dayanıklılığını yükseltmektedir. İçindeki volfram sadece aşırı sert karbitleri şekillendirmekte ve mukavemeti arttırmakta değil, özellikle malzeme partiküllerin artmasını engellemektedir. Bunun yanında özellikle yüksek sıcaklıkta. Yukarıda adı geçen elementler gibi vanadyum da benzer bir şekilde testere mekanik özelliklerini ıslah etmektedir. İnce partikülleri oluşturmak, sert karbitlerin oluşmasına katkıda bulunmak ve aşınmaya dayanıklılığını arttırmaktadır.

HSS/Dmo5’in tipik kimyasal bileşimi (%)

HSS/Emo5 - DIN 1.3243 - AISI: M35; M41

Bu yüksek alaşımlı çelik volfram ve molibden dışında kobalt da içermektedir. Yukarıda belirtilmiş HSS/Dmo5 çelikten onu ayıran özellikle kobaltın %5 oranıdır. Kobalt yüksek işleme sıcaklığında partiküllerin artmasını engellemek ve kesim performansını artırmaktadır. Bu özellikler paslanmaz veya yüksek mukavemetli çelikler gibi sert malzeme performanslı ayırma kesimi için şarttır.    

Daire testere diş şekilleri ve kesim geometrileri

GSP daire testereleri aşağıda belirtilmiş çelik ve çelik alaşımları kesmeye uygun geometriler ile standart olarak üretilmektedir.

Daire testere standartlı kesme geometrisi

Daire testerenin yapıldığı çelik kalitesi

Büyük sayıda olan özel malzemeleri kestiğiniz durumlarında bu belli malzemenin kesilmesi için tıraşlanmış kesme geometrisi olan daire testereleri kullanmayı önermekteyiz. Aşağıda listesi yer almaktadır.

Belli malzemelere önerilen kesme geometrileri

Kesmeye önerilen değerler

Kesilen malzemelere göre tarafımızdan önerilen dönme ve ilerleme hızları aşağıda belirtilmiştir. Önerilen kesme ve ilerleme hızları

Dönme ve ilerleme hızlarını doğru seçmek şüphesiz bütün kesme işlemi için en önemlidir. Bu iki hız birbirine bağlı olduğunu hep aklında tutalım. Örneğin dönme hızının oranı ilerleme hızının oranından fazla yüksek ise kesmek istediğimiz malzeme kesilmek yerine cilalanacaktır. Aksi halde yani ilerleme hızının oranı dönme hızının oranından daha yüksek durumda daire testere talaş boşaltmaya yetişmeyebilir ve kırılabilir.

Dakikada metre olarak belirtilen kesme hızı (V) devir hızı (RPM) ile karıştırmamamız gerekir.  Makinede ayarlayacağınız devir hızını hesaplamak için aşağıdaki denklem kullanabilirsiniz: 

RPM = V x 1000 / D x 3,14

Önerilen daire testere diş şekilleri ve sayıları

Soldaki tablo diş başına önerilen ilerleme hızlarını da içermektedir. Bu bilgiye göre ayarlayacağınız makinede ilerleme hızını aşağıdaki denklem sayesinde hesaplayabilirsiniz.

At = Az x Z x RPM

İçi boş profil ve içi dolu malzemelerin kesilmesi için önerilen daire testerenin diş şekli ve sayısı.

 

 

HSS yalpalı sık dişli testere makinelerin inç ölçüleri

HSS yalpalı seyrek dişli testere makinelerin inç ölçüleri

Diş sayısı

DIN 1838 C daire testereler – seyrek dişli

ČSN 222913 HSS metal kesen yalpalı daire testereler

DIN 1837 A daire testereler – sık dişli

ČSN 222916 HSS metal kesen yalpalı daire testereler

Hakkımızda

Boru orbital kesmede kullanılan testere makineler

Vida imalatına yönelik daire testereler
Kuyumculuğa yönelik daire testereler

 

 

 

 

Belirli maddelere önerilen kesici geometrisi

Kesilen madde

Kesme Dayanımı

Ana kesme kenarı boşluk açısı– γ

Ana kesme kenarı talaş açısı  – α

 

N/mm2

“ ° “

“ ° “

Otomat çelikleri

350 - 500

20°

Semente çelikler 

500 - 750

18°

Yüksek mukavemetli çelikler (HSS)

700 - 950

15°

Çok sert çelikler

950 - 1050

12°

Sıcak işlemlere uygun çelikler

950 - 1300

10°

Ostenitli çelikler (paslanmaz)

500 - 800

12°

Alaşımsız alüminyum

90 - 200

12°

Alüminyum ve alaşımları

200 - 400

22°

10°

Alüminyum oranı  %5’i geçmeyen alaşımlar

300 - 500

20°

Bakır

200 - 400

20°

10°

Fosfor bronzları

400 - 600

15°

Sert bronzlar

600 - 900

12°

Pirinç

200 - 400

16°

16°

Sertleştirilmiş pirinç

400 - 700

12°

16°

Titan alaşımları

300 - 800

18°

 

Örenilen kesme parametreleri

Kesilen maddelere göre önerdiğimiz ilerleme ve kesme hızları aşağıda belirtilmiştir.

Önerilen kesme hızı ve  ilerleme parametreleri

Kesilen madde

Kesme Dayanımı

Kesme hızı

Diş başına ilerleme

 

Grup

 

N/mm2

m/dk

(mm)

“ ° “

Otomat çelikleri

350 - 500

25 - 50

0,03 - 0,06

1

Semente çelikler 

500 - 750

15 - 30

0,03 - 0,04

2

Yüksek mukavemetli çelikler (HSS)

700 - 950

10 - 20

0,02 - 0,03

3

Çok sert çelikler

950 - 1050

10 - 15

0,02 - 0,03

4

Sıcak işlemlere uygun çelikler

950 - 1300

5 - 10

0,01 - 0,03

5

Ostenitli çelikler (paslanmaz)

500 - 800

10 - 20

0,01- 0,03

3

Gri dökme demir

100 - 400

1000 - 2000

0,04 - 0,09

6

Alüminyum ve alaşımları

200 - 400

500 - 1000

0,03 - 0,07

7

Alüminyum oranı  %5’i geçmeyen alaşımlar

300 - 500

120 - 200

0,03 - 0,07

8

Bakır

200 - 400

100 - 400

0,04 - 0,06

9

Fosfor bronzları

400 - 600

100 - 400

0,04 - 0,06

9

Fosfor bronzları

600 - 900

40 - 120

0,04 - 0,06

10

Pirinç

200 - 400

400 - 600

0,04 - 0,08

11

Sertleştirilmiş pirinç

400 - 700

150 - 500

0,04 - 0,06

12

Gri dökme demir

100 - 400

15 - 25

0,04 - 0,05

13

Titan alaşımları

300 - 800

25 - 50

0,03 - 0,04

1

Direk ve profiller– duvarı 0,1 d

300 - 600

15 - 20

0,03 - 0,06

14

Profil ve borular – duvarı 0,025 d

300 - 600

25 - 50

0,03 - 0,06

1

 

© 2010 Bu sitenin tüm hakları Kırlangıç Teknik Hırdavat Ltd.'e aittir. Kırlangıç Teknik Hırdavat Ltd.'nin yazılı izni olmaksızın kullanılamaz!